„WNET ZABOLI PARACETAMOL DO WOLI”-
PRZEMYŚLENIA NA TEMAT SZEROKIEJ DOSTĘPNOŚCI LEKOW PRZECIWBÓLOWYCH BEZ RECEPTY LEKARSKIEJ


Autorzy: Maria Jóźwiak - Bębnista, Jerzy Z. Nowak
Wszechświat: tom 114, nr 8-9, s. 255-264, 2013 rok

Nieopioidowe leki przeciwbólowe, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ; NSAIDs - non-steroidal anti-inflammatory drugs), paracetamol czy nefopam to popularne leki bardzo często przepisywanie przez lekarzy i dobrze znane pacjentom. Wiele z tych leków można kupić bez recepty, co w przypadku niektórych z nich przyczynia się do wręcz masowego stosowania, zwłaszcza w celu zmniejszania bądź eliminacji dolegliwości bólowych i stanów gorączkowych (…). O przedawkowanie przynajmniej niektórych leków nie jest trudno, wiele bowiem (…) występuje w ogromnej liczbie preparatów o różnych nawach handlowych, z czego nie zawsze zdają sobie sprawę biorcy takich leków. A ponadto wszechobecna reklama takich preparatów zachęca do ich kupowania i stosowania przy każdej okazji. Z półek sklepowych uśmiechają się zadowolone twarze osób, które po zażyciu zaledwie jednej magicznej pigułki nie odczuwają już zdanego dyskomfortu (…)Jesteśmy wręcz „zbombardowani” reklamą leków przeciwbólowych i informacjami na ich temat, ale czy tak naprawdę wiemy co przyjmujemy? Często umieszczane na słabo oznaczonych półkach sklepowych obok słodyczy, gum do żucia i gazet, sprawiają wrażenie produktów bezpiecznych. A może jest się jednak czego obawiać? (…) leki przeciwbólowe, które są szeroko i łatwo dostępne w wielu miejscach, choć wydawać by się mogło bezpieczne, nie są panaceum pozbawionym działań niepożądanych, a wręcz, szczególnie przy przyjmowaniu ich regularnie i w dużych dawkach, istnieje ryzyko wystąpienia poważnych efektów ubocznych. W związku z najnowszymi doniesieniami dotyczącymi mechanizmu działania paracetamolu, jakie pojawiły się ostatnio na Świecie (…) jego nadużywanie (świadome lub nieświadome) stanowi realny problem dzisiejszych czasów.


paracetamol

Ryc. 1. Struktura chemiczna analgetyków - pochodnych aniliny.

separator

  1. Kiedy i w jakich okolicznościach odkryto paracetamol ?
  2. Ile preparatów znajdujących się w ofercie handlowej zawiera paracetamol. (sam lub w połączeniu z innymi substancjami czynnymi) ?
  3. W jakich postaciach dostępny jest paracetamol i jakie to może mieć konsekwencje dla organizmu człowieka ?
  4. Jaki jest mechanizm działania paracetamolu ?
  5. Który narząd człowieka szczególnie jest narażony na toksyczne działanie paracetamolu ?
  6. Jakie okoliczności ( w połączeniu z paracetamolem) sprzyjają uszkodzeniu tego narządu ?
  7. Jakie mogą być dalsze losy paracetamolu związane z jego dostępnością w handlu ?

Chcielibyście poznać odpowiedzi na wyżej zamieszczone pytania? Zapraszam do zapoznania się z całą treścią artykułu zamieszczonego w czasopiśmie „Wszechświat”.  (mgr Agnieszka Osipowicz)