Jako samodzielny zespół, Chór Nowodworski istnieje od 1986 roku. Początkowo prowadzony był przez Zbigniewa Toffla. Obecnie przewodniczy mu Ryszard Źróbek, który przejął kierownictwo w listopadzie 1992. Chór prowadzi aktywną działalność, dając rocznie ok. 30 koncertów. Prawie 100 uczniów i uczennic należących do chóru bierze czynny udział w życiu szkoły, koncertuje na terenie Krakowa, a także reprezentuje kulturę polską poza granicami kraju. W repertuarze chóru znajduje się muzyka z różnych epok, różnych stylów muzycznych: utwory sakralne, pieśni patriotyczne, ludowe, gospel oraz muzyka popularna. Młodzi chórzyści zapraszani są do uświetniania różnych uroczystości na terenie miasta. Coroczny czerwcowy koncert jest podsumowaniem roku szkoleniowego i prezentacją aktualnych propozycji repertuarowych.

Historia i kontakty zagraniczne:

Chór pod przewodnictwem Ryszarda Źróbka wystąpił podczas uroczystości nadania honorowego obywatelstwa Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Wisławie Szymborskiej, Stanisławowi Lemowi oraz Normanowi Daviesowi, a także podczas wręczenia medalu Cracoviae Merenti w Urzędzie Miasta Krakowa. Regularnie występuje na uroczystościach organizowanych przez Towarzystwo Opieki nad Majdankiem, Związek Więźniów Okresu Stalinowskiego oraz Rodziny Katyńskie. Chór dał też koncert podczas uroczystości organizowanych przez Muzeum Armii Krajowej oraz Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.

W 1994 r. 120-osobowy Chór I LO wystąpił na koncercie w ramach obchodów 1200-lecia Frankfurtu n. Menem. Koncert odbył się w jednej z najważniejszych sal Koncertowych Europy - Alte Oper, a chórzyści oprócz utworów a cappella zaprezentowali utwory Haendla, Moniuszki, Hoffmana wraz z orkiestrą Gimnazjum Karl-Schurz Schule z Frankfurtu. Między tą szkołą a I LO utrzymywane są partnerskie stosunki. W 1988 jej chór brał udział w obchodach jubileuszu 400-lecia Nowodworka, zaś Chór Nowodworski wystąpił w Alte Oper w 2001 podczas obchodów 100-lecia Karl-Schurz Schule. Po kilku latach przerwy, współpraca została odnowiona w 2005 r. Wtedy Chór na zaproszenie Towarzystwa Przyjaciół Kraków-Frankfurt n. Menem wykonał we Frankfurcie tradycyjne pieśni bożonarodzeniowe. Od tej pory chóry prowadzą regularną wymianę.

W latach 1996-2003 prowadzono partnerską współpracę z Detmolter Jugendorchster z Detmold w Niemczech. Owocem jej były koncerty w Detmold w latach 1997, 1999, 2001 oraz 2003, koncerty w Krakowie: w kościele św. Piotra i Pawła w 1996 oraz w Filharmonii w 1998, 2000 i 2002 r.

W 1999 zespół odbył swą najdalszą podróż, udając się do Japonii. Wystąpił tam na festiwalu "August in Hiroshima" wspólnie ze Stevie Wonderem. Koncert transmitowany był przez satelitę do wielu krajów świata. Zorganizowały go miasto Hiroszima, UNESCO oraz telewizja HNK; na żywo wysłuchało go ponad 4000 osób. Od tamtej pory utrzymywane są kontakty Chóru Nowodworskiego ze środowiskiem kulturalnym Japonii, ostatnia wizyta chóru japońskiego w I LO odbyła się w II 2006.

W 2007 r. w Filharmonii Krakowskiej odbył się koncert Chóru Nowodworskiego oraz Germantown Academy Singing Patriots, chóru z najstarszej szkoły w USA, mieszczącej się w Filadelfii. Amerykański Chór przebywał w Polsce na koncertach, wystąpił też w podwarszawskim pałacu w Wilanowie oraz Bazylice Mariackiej w Krakowie. W kwietniu 2009 Chór Nowodworski koncertował wspólnie z Singing Patriots na terenie USA. Dał kilka koncertów, m.in. w auli szkolnej Germantown Academy i w Shrine of Our Lady of Czestochowa - sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Doylestown w Pensylwanii. Słuchaczami byli Polacy mieszkający na stałe w Stanach Zjednoczonych.

Prowadzona jest też regularna współpraca chóralno-uczniowska z Liceo Scientifico dal Piaz w Feltre k. Wenecji. Rokrocznie od 2006 r. odbywają się wspólne koncerty Chóru Nowodworskiego i Chóru Liceo Scientofico, pracującego pod batutą Enrico Dalia Corta. Dzięki tej współpracy, chór I LO śpiewał m.in. w Bazylice św. Marka w Wenecji.

I LO gościło też chór Penn State University z Pensylwanii oraz zespoły z Austrii, Finlandii, Niemiec, Anglii Danii, Szwecji i Węgier. Kontakty zagraniczne Chóru Nowodworskiego: Wspólne koncerty Dania Svendborg Gymnasium Kraków: 2010 Japonia [środowisko muzyczne Japonii] Hiroszima: 1999; Kraków: 2006 Niemcy Detmold/Detmolter Jugendorchester Kraków: 1996, 1998, 2000, 2002; Detmold: 1997, 1999, 2001, 2003 Niemcy Frankfurt nad Menem/Gimnazjum Carl Schurz Schule Kraków: 1988, 2006, 2008; Frankfurt: 1994, 2001, 2005, 2007 USA Filadelfia/Germantown Academy Kraków: 2007, 2011; Filadelfia: 2009 USA San Diego Kraków: 2007, 2008 USA New Jersey Kraków: 2010 Włochy Feltre/Liceo Scientifico dal Piaz Kraków: 2006, 2008, 2010; Feltre: 2006, 2008, 2010.

2012

XVIII Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie - I miejsce Małopolskie Spotkania Kolędowe w Krakowie - III miejsce

2011

2011- Małopolskie Spotkania Kolędowe w Krakowie - I miejsce Ogólnopolski Festiwal Pieśni Chóralnej "Kolędy i Pastorałki" w Myślenicach - II miejsce