„PRZECIW STEREOTYPOM 2016” – WYMIANA Z HOLANDIĄ

Opis II edycji projektu polsko-holenderskiego

Szkoły uczestniczące:

I LO im. B. Nowodworskiego w Krakowie
Lentiz/Dalton MAVO w Naaldwijk, Westland (Holandia)

Przewidywany czas realizacji:

 • 2-10 marca 2016 - przyjazd grupy holenderskiej do Krakowa
 • 14-20 czerwca 2016 - wyjazd grupy polskiej do Naaldwijk

Uczestnicy:

 • 19 uczniów klas pierwszych(16-17 lat) I LO + 2 opiekunów
 • 19 uczniów klas drugich (15-16 lat) Lentiz + 2 opiekunów

Budżet:
Uczniowie polscy i holenderscy sami finansują przelot do kraju odwiedzanego, ponoszą też ciężar goszczenia ucznia w swoim domu, natomiast szkoły opłacają koszty transportu lokalnego w swoim kraju, wstępu do muzeów i zwiedzania, hotelu dla nauczycieli-gości. Bilety wstępu do muzeów w Polsce uczniowie polscy opłacają sobie sami). Przewidywany koszt biletu lotniczego do Holandii i z powrotem 700-750 zł.

Cele projektu:
Przełamywanie stereotypów nt. Polaków w Holandii i Holendrów w Polsce, szerzenie tolerancji zrozumienia i wzajemnego poszanowania dla odmienności kulturowej poprzez konkretne działania edukacyjne:

 • poznawanie kultury odwiedzanego kraju (historia, kultura, dzień dzisiejszy)
 • poznanie historii i życia codziennego odwiedzanego miasta partnerskiego (Kraków, Naaldwijk); zwiedzanie Amsterdamu (Rijksmuseum, Dom Anny Frank) i Rotterdamu (port)
 • poznawanie życia w rodzinie polskiej/holenderskiej (pobyt u rodzin)
 • poznanie negatywnych skutków uprzedzeń rasowych, kulturowych, religijnych na przykładzie Holokaustu (historia rodziny Anny Frank, losy Żydów holenderskich w Auschwitz, losy Żydów krakowskich w getcie w Podgórzu) – we współpracy z Muzeum Dom Anny Frank w Amsterdamie i Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz Muzeum Fabryka Schindlera;
 • poznanie historii stosunków polsko-holenderskich (Holendrzy w Polsce – Żuławy wiślane, Gdańsk, Wilamowice; Polacy w Holandii – wyzwolenie Holandii przez armię gen. Maczka)
 • wspólne zajęcia edukacyjne (udział w lekcjach) i sportowe, integracja; zwiedzanie Krakowa (Sukiennice, Podziemia Rynku, Wawel) i Wieliczki (Kopalnia Soli);
 • poznanie historii i kultury społeczności wilamowickiej (potomkowie kolonizatorów holenderskich);
 • poznanie zielonych farm w rejonie Naaldwijk (miejsce pracy 20 tys. Polaków w Holandii – spotkanie z przedstawicielami społeczności polskiej w Naaldwijk); zwiedzanie giełdy kwiatowej;

Oferta edukacyjna przeznaczona tylko dla obecnych uczniów klas pierwszych posługujących się j. angielskim na poziomie komunikatywnym.

Termin zakończenia rekrutacji 20 grudnia 2015 godz. 24.00 17 stycznia – skan ankiety wypełnionej przez wychowawcę (dostępna na stronie Samorządu Nowodworka) prześlij na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dr Wojciech Strokowski
koordynator projektu

Nabór do projektu holenderskiego został przedłużony do 17 stycznia. Mogą się również zgłaszać uczniowie klas drugich. Osoby zainteresowane udziałem w wymianie proszone są o kontakt z dr. W. Strokowskim.