projekt sto lat s1

Uczniowie naszej szkoły odnoszą już tradycyjnie liczne sukcesy na forum ogólnopolskim jak i międzynarodowym realizując w języku niemieckim projekty o tematyce historycznej.
W mijającym roku szkolnym obfitość tych sukcesów przerosła wszelkie  oczekiwania: udział we wszystkich projektach prowadzonych przez prof. Joannę Rokosz-Lechwar oraz prof. Katarzynę Żywiecką-Górkę został uwieńczony laurami zwycięstwa.


W grudniu 2018 byliśmy najlepsi w Polsce. Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości mogliśmy dzięki projektowi „Hundert Jahre – Sto lat” przedstawić w Ambasadzie Republiki Federalnej Niemiec historię zwykłych i niezwykłych ludzi w chwilach dla Europy i naszego kraju wiekopomnych, opowiedzieć  jak wyglądało w listopadzie 1918 roku życie w odradzającej się Ojczyznie, przedstawić nie tylko entuzjazm i ogromną mobilizację cywilnego społeczeństwa, ale i ludzkie lęki, przerażający chaos, rabunki, pogromy, panujący głód, samosądy, polityczne konflikty, obawy, nadzieje czy wydarzenia kulturalne.
Czy wiedzieli Państwo, że jeden z obywateli naszego miasta wpłacił wtedy sporą sumę pieniędzy na mszę w intencji opamiętania się kłócących się polityków?
oprac. J. Rokosz-Lechwar