W dniach 12 do 23 lutego 2018 roku, jako ostatnia z beneficjentek projektu Semper In Altum, doskonaliłam swoje umiejętności językowe na kursie Fluency & English Language Development for Teachers w Executive Training Institute w St. Julians - turystycznym miasteczku, położonym na wschodnim wybrzeżu Malty.
Dwa tygodnie pobytu dały mi zarówno możliwość podniesienia i rozwinięcia kompetencji językowych, jak i spotkania wielu interesujących ludzi (nie tylko nauczycieli) z Europy, a nawet z Brazylii. W pierwszym tygodniu zajęcia prowadził Maltańczyk z urodzenia, a jednocześnie obywatel świata – Mario Cordina, który - jak się okazało - przez kilka lat mieszkał w Polsce, a nawet był uczestnikiem programu „Europa da się lubić”. Dalszej części kursu przewodziła Kata Vizi: węgierka zakochana w Malcie i Maltańczykach. Zajęcia w ETI były nie tylko lekcjami angielskiego, ale także okazją do porozmawiania o problemach współczesnego świata oraz zobaczenia, jak w praktyce i w ciekawy sposób wykorzystywać w edukacji nowe technologie.
Oprócz uczestniczenia w kursie, język angielski można było praktykować podczas zwiedzania tego niewielkiego (mniejszego od Krakowa!), ale jakże bogatego w zabytki i walory przyrodnicze wyspiarskiego kraju o długiej i ciekawej historii.
Swe wpływy zaznaczyli tu m.in. Fenicjanie, Etruskowie, Arabowie, Francuzi, Brytyjczycy…
Niesamowite wrażenie robią klify przypominające… podlaski sękacz oraz widoczne niemal z każdego zakątka błękitne morze.
I choć szkoda, że nie ma już Azure Window, to widok z wzgórz nad Golden Bay, ruiny pradawnych świątyń w Hagar Qim oraz spacer po wąskich uliczkach Mdiny albo obraz Caravaggia w Valetcie, czy wreszcie szum i zapach morza, pozostawiają w człowieku niezatarte wrażenie.
Dzięki udziałowi w programie przeżyłam zatem piękną przygodę – godne polecenia każdemu „Malta experience”.

IMG 20180221 WA0000    IMG 20180219 WA0004

Barbara Weżgowiec, polonistka