IMG 20210804 154733

 

W dniach od 1 do 15 sierpnia 2021 roku uczestniczyłem w kursie języka angielskiego organizowanego przez Easy School of Languages na Malcie. Siedziba szkoły mieściła się w samej stolicy, Valletcie.

Był to bardzo intensywny kurs (na poziomie C1), pozwalający na polepszenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim. W ramach 6-godzinnego dnia zajęć była cześć poświęcona gramatyce oraz konwersatoria.

 IMG 20210809 125546

Bardzo ciekawa była część konwersatoryjna. Zawsze były podane tematy, stanowiące punkt wyjścia do rozmowy, jednak prowadzący pozwalali na dygresje i czasem wywiązywały się bardzo ożywione dyskusje. Dzięki temu udało mi się m.in. przeprowadzić mini wykład z pogranicza chemii i fizyki, w momencie, gdy dyskusja grupy zeszła na temat promieniotwórczości i energetyki jądrowej. Po raz pierwszy miałem okazję sprawdzić się tak z części ogólnej języka angielskiego, jak również części specjalistycznej.

            Co do samego pobytu na Malcie, której powierzchnia jest nieco mniejsza od Krakowa, na pewno w pamięci pozostanie mi jej zabudowa – niesamowicie gęsta. Valletta dzięki swoim wąskim uliczkom i zadbanym kamienicom ma swój niewątpliwy urok. Miałem okazję odwiedzić Konkatedrę św. Jana i zobaczyć obraz Carravaggia „Ścięcie św. Jana Chrzciciela”, średniowieczną zabudowę Mdiny, odbyć rejs promem na wyspę Gozo i zwiedzić Cytadelę w Victorii. Dość ciekawe było Narodowe Muzeum Wojny w forcie St. Elmo. Ekspozycja była bardzo interesująca i przemyślana. Warte odwiedzenia jest również Narodowe Muzeum Sztuk Pięknych w Valletcie. Wyjątkowy jest także klimat: duże upały i duża wilgoć tworzą swoistą mieszankę, która może w różny sposób oddziaływać na samopoczucie. Jednak po kilku dniach można się przyzwyczaić.

IMG 20210804 082518

Ogólnie mogę stwierdzić, że wyjazd był udany – tak pod względem językowym, jak i kulturalnym. Zebrane doświadczenia zachęciły mnie do rozpoczęcie opracowywania zajęć dotyczących angielskiej terminologii chemicznej. Myślę, że mogłoby to w dużym stopniu poszerzyć wiedzę uczniów, mając na uwadze, iż uczymy przyszłych studentów – którzy w toku nauki niejednokrotnie będą musieli sięgać po literaturę anglojęzyczną. W przypadku kandydatów, którzy wybiorą kierunki chemiczne lub pokrewne, takie początki w szkole średniej mogłyby w dużym stopniu ułatwić przeglądanie źródeł.

Grzegorz Hudziak

PHOTO 2021 08 13 21 32 55